Czym się charakteryzują tłumaczenia medyczne?

Medyczne tłumaczenia należą do jednych z najtrudniejszych rodzajów tłumaczeń, tuż obok tłumaczeń prawniczych czy technicznych. Wymagają od tłumacza ukierunkowanej wiedzy medycznej oraz perfekcyjnej znajomości języka obcego. Tłumacze medyczni są najczęściej poszukiwanymi specjalistami w biurach tłumaczeń. Jest to związane z faktem, iż zagłębienie dziedziny jaką jest medycyna, wymaga od tłumacza dużo wysiłku i czasu. Ogólne zorientowanie w tematach medycznych, jest niezbędne do zrealizowania zrozumiałego przekładu dokumentacji medycznej np. badań klinicznych. Czym się charakteryzują profesjonalne tłumaczenia medyczne? Jakich tekstów medycznych dotyczą? Wyjaśniamy.

Spis treści:

 • Tłumaczenia dokumentacji medycznej
 • Tłumaczenia medyczne niemiecki
 • Tłumaczenia medyczne angielski
 • Tłumaczenia medyczne francuski
 • Tłumaczenia przysięgłe medyczne – co to takiego?
 • Czym charakteryzuje się tłumacz dokumentów medycznych?

We wpisie dowiesz się, jak wyglądają specjalistyczne tłumaczenia tekstów z dziedziny medycyny i czym cechują się tłumaczenia medyczne na język niemiecki, angielski i francuski. Przeczytasz także, co to jest tłumaczenie przysięgłe medyczne i czym powinien cechować się tłumacz dokumentów medycznych.

Tłumaczenia dokumentacji medycznej

Wykonujemy także profesjonalne tłumaczenia medyczne. Profesjonalne tłumaczenia medyczne, obejmuje przekład m in:

 • dokumentacji badań klinicznych
 • dokumentacji medycznej pacjentów np. wyniki badań specjalistycznych i laboratoryjnych, historii choroby, wypisów ze szpitala, skierowań na badania, opinii medycznych, recepty, orzeczeń i
 • zwolnienia lekarskie
 • instrukcje obsługi sprzętu medycznego oraz dokumentację techniczną urządzeń
 • publikacje naukowe z zakresu medycyny np. prace naukowe, ekspertyzy, artykuły, książki i referaty naukowe
 • materiały informacyjne dla pacjentów (broszury, ulotki)
 • dokumentacja leków i opisy technologii ich wytwarzania
 • certyfikaty medyczne
 • teksty marketingowe z zakresu usług medycznych, zlecane przez szpitale, kliniki lub prywatne gabinety lekarskie

Tłumaczenia medyczne niemiecki

Przemysł farmaceutyczny jest jednym z najszybciej rozwijających się dziedzin w Niemczech. Na terenie Niemiec działa wiele firm farmaceutycznych, a ilość rejestrowanych w tym kraju patentów jest jedną z najwyższych w Europie. System opieki zdrowotnej w Niemczech jest jednym z najstarszych w Europie, a rynek usług farmaceutycznych w Niemczech prezentuje najwyższy poziom. Niemcy to także największy eksporter sprzętu medycznego na rynki międzynarodowe. Niezwykle ważne jest dokonywanie przekładów na język niemiecki na najwyższym poziomie, w sposób zrozumiały i bez błędów.

Tłumaczenia medyczne angielski

Język angielski jest językiem wszechstronnie stosowanym i używanym. Tłumaczenie medyczne wykonywane w tym języku, wymaga od tłumacza nie tylko perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, ale także medycznej terminologii. Tłumaczenie medyczne niesie za sobą ogromną odpowiedzialność, ponieważ błędnie przetłumaczone dokumenty, mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie lub nawet życie pacjenta. Dodatkowo, należy zdawać sobie sprawę z różnych sposobów formułowania tekstów danej kategorii – w języku angielskim wyniki badań, są często wyrażane w równoważnikach zdań.

Tłumaczenia medyczne francuski

Wykonujemy tłumaczenia także w języku francuskim. Oprócz perfekcyjnego posługiwania się językiem francuskim, tłumacz musi cechować się specjalistyczną wiedzą nauk medycznych. Medycyna stanowi połączenie specjalizacji medycznych, takich jak biologia, anatomia, chemia czy farmakologia. Wymaga zatem obszernej wiedzy od tłumacza. Podjęcie się przekładu tekstu medycznego na język francuski, wiąże się z nie lada wyzwaniem. Bez dokładnego zrozumienia pojęć medycznych, prawidłowe tłumaczenie tekstów medycznych jest niemożliwe.

Tłumaczenia przysięgłe medyczne – co to takiego?

Tłumaczenie medyczne przysięgłe to rodzaj tłumaczenia, które potrzebuje uwierzytelnienia przez konkretny urząd. Tłumaczenie przysięgłe jest wydawane w formie pisemnej, a na każdej stronie tekstu widnieje pieczęć i podpis tłumacza przysięgłego. Przysięgłe tłumaczenia medyczne są wykonywane także przez lekarzy. Poprawność przekładu medycznego zostaje sprawdzona przez tłumacza przysięgłego, który następnie nadaje tłumaczeniu ważność urzędową.

Czym charakteryzuje się tłumacz dokumentów medycznych?

Tłumacz medyczny musi cechować się szeroką wiedzą z zakresu fizjologii i anatomii, idealną znajomością terminologii medycznej, zdolnością redagowania tekstów i rozumienia różnic kulturowych, oraz umiejętnością korzystania z szerokich zasobów materiałów medycznych.