Dlaczego opracowanie graficzne i składy tekstów są istotne?

Kompleksowe oferty na stałe wpisały się w charakter pracy wielu firm. Klienci bardzo chętnie sięgają po kompleksowe usługi, które zazwyczaj łączą się także ze zniżkami. Dla klienta oznacza to skrócenie czasu finalizacji, wygodę płatności i pewność, że każdy aspekt zlecenia jest wykonany spójnie z całością. W zakresie tłumaczeń także oferuje się pakiet tłumaczeń tekstów – wraz z jego składem DTP oraz opracowaniem graficznym. Co to dokładnie oznacza dla klienta, korzystającego z usługi tłumaczenia?

Spis treści:

  • Co to jest opracowanie graficzne?
  • Co to jest skład DTP?

Dlaczego opracowanie graficzne i skład DTP ważne dla tłumaczonego tekstu?

We wpisie przeczytasz co to jest opracowanie graficzne tekstu, czym jest skład DTP i dlaczego są one istotne dla tłumaczonych tekstów.

 

Co to jest opracowanie graficzne?

Opracowanie graficzne ma za zadanie zwiększyć czytelność i potencjał tekstu. Ma przykuć uwagę czytelnika i zwiększyć jego zainteresowanie wyłożonym tematem. Często służy także do pokazania właściwego, założonego wizerunku marki i poprawieniu jego widoczności. Opracowanie graficzne przeważnie składa się na: rysunki tematyczne, infografiki, wykresy, schematy, tabele oraz edycję lub wykonanie zdjęć. Do wykonania grafik potrzebne będzie odpowiednie narzędzie – czyli program graficzny, oraz osoba która biegle się nim posługuje. Dobre opracowanie graficzne może w znaczny sposób zwiększyć czytelność materiału. Powinno ono opierać się o pewne zasady tj. przejrzystość, poprawne operowanie kolorami, nawiązywaniem do tekstu, odpowiednio dobraną typografią, selekcją ważniejszych informacji.

 

Co to jest skład DTP?

Skład DTP to inaczej profesjonalne przygotowanie tekstu do druku. Przy przygotowaniu tekstu do druku niezbędna jest znajomość programu do składania tekstów oraz program graficzny. Skład DTP polega na precyzyjnym określeniu marginesów, pola zadruku, i korekcie tekstów. Grafik DTP powinien być zaznajomiony z zasadami typografii, ortografii oraz interpunkcji. Powinien także orientować się w technikach drukarskich, aby móc dopasować najlepszą formę wydruku do opracowywanego materiału. Projekt na tym etapie podlega także łamaniu, czyli tworzeniu graficznego układu tekstu. Podczas opracowywania składu DTP dopasowuje się  także, gdzie w tłumaczonym tekście powinny znajdować się rysunki, grafiki i inne materiały graficzne, przygotowane do tekstu. 

 

Dlaczego opracowanie graficzne i skład DTP są ważne dla tłumaczonego tekstu?

Profesjonalnie przygotowane materiały graficzne, zwiększają czytelność i podnoszą jakość tekstu. Przyciągają wzrok odbiorcy i zwiększają jego zainteresowanie, zwłaszcza jeżeli trafimy na typ użytkownika-wzrokowca. Przygotowanie tekstu do druku na wysokim poziomie, świadczy o profesjonalnym podejściu do poruszanego tematu i zwiększa poczucie zaufania. Jeśli dana publikacja ma się pojawić w kilku językach, ważna jest ich spójność graficzna i merytoryczna. Zlecenie usługi tłumaczenia, opracowania grafiki i składu DTP łącznie pod skrzydła jednej firmy, gwarantuje szybki przebieg informacji między działami i sprawne opracowanie tekstu pod każdym względem.