Tłumaczenia konsekutywne – czym są i kiedy się je stosuje?
Z pewnością zetknąłeś się już z pojęciem tłumaczeń ustnych czy tłumaczeń symultanicznych. Tym razem przyjrzymy się przekładom o trudno brzmiącej nazwie – tłumaczeniom konsekutywnym. Czym się charakteryzują i kiedy się ich używa? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Czym są tłumaczenia konsekutywne?
Ten rodzaj tłumaczeń jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów tłumaczeń ustnych. Jest dość specyficzny, ponieważ powiązany z presją, ale też odpowiednią organizacją pracy, dlatego nie wszyscy tłumacze zajmują się tym na co dzień ze względu na braki związane z umiejętnościami miękkimi. Tłumaczenia te odbywają się po zakończonej wypowiedzi mówcy (lub w trakcie jej przerwy), a zadaniem tłumacza jest wówczas przełożenie na inny język sensu dopiero co usłyszanej wypowiedzi. Tłumacze często sporządzają sobie notatki z wypowiedzi ustnej mówcy, tak aby o niczym ważnym nie zapomnieć i ewentualnie wspomóc się nimi w trakcie wystąpienia.
Kiedy stosuje się tłumaczenia konsekutywne?
Często z takich rodzajów tłumaczeń korzysta się podczas organizowania różnego rodzaju ważnych spotkań, np. konferencji naukowych. Wiadomym jest, że nie każda zaproszona osoba będzie mówiła w tym samym języku (a nie każdy zna angielski w komunikatywnym stopniu), dlatego jeśli ktoś ma coś ważnego do powiedzenia, to wówczas zatrudnia się tłumacza, który będzie w stanie przetłumaczyć wypowiedź mówcy na wybrany język szybko i dokładnie, aby wszyscy zrozumieli, co mówca miał na myśli. Tłumaczenia konsekutywne są też wykorzystywane podczas międzynarodowych wycieczek. Wtedy pomoc tłumacza jest niezbędna, aby bezpieczeństwo turystów nie zostało w żadnym stopniu zagrożone.
Tłumaczenia konsekutywne są często mylone z tłumaczeniami symultanicznymi, jednak to nie to samo. Więcej o tłumaczeniach symultanicznych napisaliśmy już na blogu.